Radno vrijeme Knjižnice

Knjižnica će u utorak, 31. listopada, biti otvorena za korisnike u vremenu od 9 do 13h

Novo mrežno mjesto “Otvorena znanost UNIRI”

Na mrežnim stranicama Sveučilišne knjižnice dostupno je novo mrežno mjesto “Otvorena znanost UNIRI”.

Stranica prati novosti i aktualnosti iz svijeta otvorene znanosti, sadrži informacije o aktivnostima Centra za otvorenu znanost koji djeluje u sklopu Sveučilišne knjižnice Rijeka te pruža uvid u dokumente i aktivosti Sveučilišta na području otvorene znanosti.

Na stranici se mogu pratiti i aktivnosti Sveučilišta u projektima otvorene znanosti u sklopu mreža YUFE i YERUN (DIOSI, YUFERING i OPUS).

Centar za otvorenu znanost kroz mrežnu stranicu pruža potporu u provođenju Politike otvorene znanosti Sveučilišta u Rijeci kroz ponuđene edukacije i ostale aktivnosti poput Open Science Cafea.

Na stranici se može pratiti kalendar događanja vezanih uz otvorenu znanost (online eventi, edukacije, konferencije), a korisnici koji žele primati direktne obavijesti putem e-maila imaju se mogućnost prijaviti na newsletter stranice.

Mrežnoj stranici Otvorena znanost UNIRI možete pristupiti ovdje.

Radno vrijeme Knjižnice

Knjižnica će u ponedjeljak, 4. rujna, biti otvorena za korisnike u vremenu od 9 do 16h

Usluga digitalne dostave dokumenata – RapidILL

Knjižnica za svoje korisnike posreduje pri korištenju usluge RapidILL Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. RapidILL usluga omogućuje dostavu digitalnih dokumenata (članaka i poglavlja iz knjiga) iz preko 500 svjetskih sveučilišnih i visokoškolskih knjižnica.
Uslugu možete zatražiti od djelatnika Knjižnice ili na mail knjiznica@gradri.uniri.hr.

Radno vrijeme Knjižnice

Od 29. svibnja do 25. kolovoza Knjižnica će raditi prema ljetnom radnom vremenu: svaki radni dan 9-16h.
U tom razdoblju Knjižnica će biti zatvorena od 24. srpnja do 18. kolovoza radi korištenja godišnjih odmora.

Novi naslov u izdanju Fakulteta

U nakladi Fakulteta objavljena je knjiga Uvod u rad i programiranje na HP Prime kalkulatoru, autora prof. dr. sc. Ivice Kožara.
Knjiga je objavljena kao udžbenik Sveučilišta u Rijeci, a namijenjena je studentima tehničkih Fakulteta. Knjiga opisuje rješavanje inženjerskih problema radom na računalu HP Prime. Detaljno se opisuju i postupci rada s varijablama, linearna algebra, funkcije i njihov grafički prikaz, rad sa simboličkim vrijednostima, integriranje i deriviranje.

Dostupnost primjeraka knjige za posudbu možete provjeriti u katalogu Knjižnice, dok je digitalna verzija dostupna u GradRi repozitoriju u otvorenom pristupu.

Cambridge University Press – besplatna objava znanstvenih radova hrvatskih autora u otvorenom pristupu

U okviru pretplate na časopise Cambridge University Press u 2020. godini sklopljen Read & Publish ugovor koji omogućava hrvatskoj akademskoj i znanstvenoj zajednici uključenoj u ovu pretplatu objavljivanje neograničenog broja radova u otvorenom pristupu bez dodatnih troškova objave (APC – Article Processing Charge).

Ova mogućnost odnosi se na sve hrvatske znanstvenike, odnosno autore za korespondenciju kojima su matične ustanove uključene u pretplatu na Cambridge University Press – sastavnice hrvatskih javnih sveučilišta, hrvatski klinički bolnički centri, hrvatski javni znanstveni instituti te Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti.

Više..

Nabava e-izvora za 2020. godinu

1. Annual Reviews
  2. APS Journals
  3. CAB Abstracts
  4. Cambridge Journals Online
  5. Econlit
  6. Emerald eJournals Premier
  7. Evidence Based Medicine Reviews (EBMR)
  8. HeinOnline: Heinonline Academic Core, Foreign and International Law Resources Database (FILRD), Kluwer Law International Journal Library, Index to Foreign Legal Periodicals (IFLP)
  9. IEEE/IET Electronic Library (IEL)
  10. INSPEC
  11. IOPscience extra
  12. JSTOR: Arts & Sciences I – XV
  13. Karger eJournal Collection
  14. MathSciNet
  15. Oxford Journals – Humanities and Social Sciences, Science Technology and Medicine
  16. PsycINFO
  17. RSC Gold
  18. SAGE Journals – Humanities and Social Sciences; Science, Technology and Medicine
  19. Science Journals
  20. Scopus
  21. SpringerNature Journals Complete Collection
  22. Taylor & Francis Journal Collection: Social Science & Humanities Library, Science & Technology Library and Medical Library
  23. Web of Science Core Collection, Web of Science Citation Connection, Journal & Highly Cited Data
  24. Wiley Standard Journals Collection: Social Sciences & Humanities; Science, Technology & Medicine

SAGE Journals  i APS Journals bit će dostupni nakon završetka postupka javne nabave, o čemu ćete biti obaviješteni.

Otvoren je pristup na Wiley zbirke časopisa za hrvatsku akademsku i znanstvenu zajednicu, a detalje možete pronaći ovdje.

Pristup na Karger eJournal Collection bit će uspostavljen 17.01.2020., a detalje možete pronaći ovdje.

Ostale navedene baze i zbirke e-časopisa dostupne su za korištenje.