Česta pitanja

Koje računalne alate mogu koristiti kao student?

Kao student Sveučilišta u Rijeci možete besplatno koristiti:

  • Google alate (GMail, GDrive, GDocs i sl.)
  • Microsoft alate (Windows OS, MS Office 365, Microsoft Developer Tools i sl.)

Kao studenti Građevinskog fakulteta u Rijeci besplatno možete koristiti:

  • Autodesk alate (Autocad, Autocad Mobile, Revit, Civil 3D, ThikerCad, Fusion 360, ReCap, Infraworks, Inventor i sl.)
  • BIM alate: Allplan, Scia Engineer, Idea Statica, Lumion i sl.
  • Bentley alati (Staad, Flow Master, MX Road i sl.)

Kako mogu instalirati studentsku verziju Autocad programa?

Edukacijskim licencama svih Autodeskovih alata se pristupa putem stranice Autodesk Education. Preduvjet za preuzimanje instalacije Autocada (ili drugih Autodesk programa) je registracija, odnosno izrada Autodesk računa. Pri tom je obavezno koristiti studentsku e-mail adresu oblika @student.uniri.hr.

Nakon prijave na Autodesk Education stranicu potrebno je odabrati program, željenu verziju programa, potvrditi pristup instalaciji, te odabrati opciju Install ili Download. Jednu instalaciju možete koristiti iskoristiti na dva računala.

Nakon instalacije, prilikom prvog pokretanja Autocada potrebno je prijaviti se (Sign In) na Autodesk račun, kako biste potvrdili svoj status studenta i valjanost licence.

Nakon toga možete koristiti Autocad program godinu dana ili do izmjene uvjeta korištenja, o čemu vas Autodesk obavijesti.

Specifičnost studentske verzije Autocada je ta da prilikom ispisa nacrta (u fizičkom ili digitalnom obliku) ispisuje se poruka (THIS IS A STUDENT VERSION OF AUTOCAD).

Kome mogu prijaviti neispravnost svog e-mail računa?

Ukoliko imate poteškoća s uspostavljanjem e-mail računa putem MS Outlooka, (a sigurni ste da vam je ispravna lozinka) probleme možete prijaviti u Studentsku referadu (referada@gradri.uniri.hr) ili Sveučilišnom informatičkom centru (sic@uniri.hr).

Kako opravdati izostanak s nastave?

Prema Pravilniku o studijima Građevinskog fakulteta u Rijeci imate pravo izostati s nastave u ukupnom iznosu od 30% za svaki kolegij, bez obzira da li je opravdano ili neopravdano i za to ne trebate slati ispričnice nastavnicima. Ovo uključuje i bolesti, bolničko liječenje i slično.

Trebam li opravdati izostanak s kolokvija?

Da, jedino izostanak s kolokvija trebate opravdati na način da se javite prije početka kolokvija nastavniku/ici, te po povratku na fakultet donesete liječničku ispričnicu na uvid.

Na taj način osiguravate pisanje kolokvija u naknadnom terminu, uz koji imate pravo i na popravni termin.

Prijava i odjava ispita

Ispit može prijaviti i odjaviti samo student u propisanim rokovima vidljivima studentima na aplikaciji Studomat za svaki ispitni termin. Nastavnici i djelatnici Studentske referade ne prijavljuju, niti odjavljuju ispite.

Ukoliko je ispit uspješno prijavljen student dobije potvrdu prijave u aplikaciji. Također, studenti u svakom trenutku mogu u popisu ispita koje mogu prijaviti vidjeti status prijave.

Ukoliko studentu nije dostupan ispit iz nekog predmeta za prijavu, to znači da je student u zabrani prijave ispita zbog toga što nije tijekom nastave ostvario uvjete za pristup ispitu.

Ukoliko je ostvario uvjete, no i dalje nema mogućnost prijave ispita tada se treba javiti predmetnom nastavniku.

Student ne može pristupiti ispitu ako ga nije prijavio.

Kako mogu odjaviti ispit u slučaju spriječenosti dolaska na ispit?

Ukoliko ste spriječeni pristupiti ispit, a rok za odjavu ispita je istekao, tada se na tom roku upisuje negativna ocjena i taj rok se smatra iskorištenim.

Kako mogu provjeriti studentska prava na x-ici?

Studentska prava, kao npr. pravo na subvenciju prehrane, status subvencije i sl. možete provjeriti na adresi: Naslovnica | ISSP | Srce. Prijava se vrši putem AAI računa.

Skip to content