U organizaciji Centra za digitalnu izgradnju Hrvatska, u suradnji s Građevinskim fakultetom u Rijeci i partnerima iz industrije, 7. travnja 2025. u prostorijama Ri-Huba u Rijeci održan je stručni skup „CDI Meet-up Rijeka“ na temu digitalizacije u hrvatskom graditeljstvu. Događaj je okupio brojne građevinske i arhitektonske stručnjake, studente i članove Alumni zajednice Građevinskog fakulteta s ciljem razmjene znanja, iskustava i inovativnih pristupa u primjeni digitalnih tehnologija u graditeljstvu.
Kroz niz zanimljivih predavanja sudionici su imali priliku upoznati se s konkretnim primjerima primjene BIM-a (eng. Building Information Modeling), digitalnih blizanaca i naprednih platformi koje transformiraju način projektiranja, građenja i upravljanja objektima.
Uvodno predavanje održala je Monika Mlakić, mag.ing.aedif., direktorica Centra za digitalnu izgradnju Hrvatska, nakon čega je uslijedila prezentacija Ivane Šajn, dipl.ing.arh. iz Studija 3LHD o digitalnoj evoluciji na projektu autobusnog kolodvora Žabica u Rijeci, gdje su BIM tehnologije i alat VOLUM3 značajno unaprijedili proces projektiranja i suradnje.
Mateo Viškanić, mag.ing. iz tvrtke Vectrino d.o.o. predstavio je razvoj digitalnih blizanaca podmorske infrastrukture i metode analize promjena kroz vrijeme, dok je Marin Račić, dipl.ing.arh. iz tvrtke 3D Art-a govorio o pionirskoj primjeni ISO19650 standarda u rekonstrukciji zgrade Hrvatske narodne banke u Zagrebu.
O primjeni BIM tehnologije u projektiranju složenih bolničkih sustava govorio je tim iz ZDL Arhitekata (Antonija Plavotić, dipl.ing.arh.), a projekt CHC Zagreb – Rebro poslužio je kao konkretan primjer kako digitalna koordinacija može unaprijediti učinkovitost i kvalitetu izvedbe.
Nakon predavanja, sudionici su kroz neformalnu sesiju “Beer and Technology” imali priliku postavljati pitanja, povezati se s kolegama i razmijeniti ideje te dodatno produbiti teme iznesene tijekom večeri. Održavanje ovakvih događanja u Rijeci još je jedan korak u jačanju lokalne stručne zajednice i afirmaciji Građevinskog fakulteta kao aktivnog sudionika u digitalnoj transformaciji graditeljskog sektora.