Održano drugo stručno predavanje “BIM U PRAKSI”

U četvrtak, 27. ožujka 2025. godine, na Građevinskom fakultetu u Rijeci održano je drugo po redu stručno predavanje pod nazivom “BIM u praksi”, koje je i ove godine organizirano u suradnji s tvrtkom Baldinistudio d.o.o. te uz podršku Alumni zajednice Građevinskog fakulteta u Rijeci. Predavanje, kojem su prisustvovali studenti, djelatnici fakulteta, članovi Alumni zajednice i predstavnici tvrtki, imalo je za cilj prikazati konkretne primjene BIM (eng. Building Information Modelingtehnologije u inženjerskoj i arhitektonskoj praksi, te potaknuti razmjenu znanja i iskustava među stručnjacima iz industrije i akademske zajednice. Sudionici su kroz niz prezentacija i razgovora imali priliku upoznati se s načinima na koje BIM tehnologija olakšava projektiranje, izvođenje i upravljanje građevinskim objektima. Program je obuhvatio sljedeće tematske cjeline:

  • “BIM u praksi” – I.T.T. d.o.o. / Stabilnost d.o.o. Rijeka – predavanje Luke Eškinje, dipl.ing.građ., obuhvatilo je konkretne primjere korištenja BIM tehnologije u projektima dviju riječkih inženjerskih tvrtki, uz naglasak na stabilnost konstrukcija, suradnju različitih struka te preciznost modeliranja na primjeru hotela Ičići u Ičićima.
  • “3D skeniranjem uz pomoć AI do izmjere prostora, praćenje gradilišta kroz vrijeme i upravljanje gotovom nekretninom” – Gianmarco Ćurčić Baldini, dipl.ing.arh., predstavio je kako se koriste 3D skeneri i alati umjetne inteligencije za brzo i precizno snimanje objekata, praćenje dinamike gradilišta i učinkovito upravljanje nekretninama nakon izgradnje.
  • “BIM u praksi” – Studio Kaić arhitekti d.o.o., Pula – Valentina Kaić Filipović, mag.ing.arh. prikazala je primjenu BIM-a u arhitektonskim projektima s naglaskom na integraciju projektnih informacija i suradnju s ostalim inženjerskim disciplinama u digitalnom okruženju na konkretnom primjeru izgradnje SRC Paleo Parka Mon Perin.

Završni dio programa bio je okrugli stol na temu “Kako i zašto uvesti BIM u svoj ured”, gdje su se sudionici uključili u diskusiju o izazovima, prednostima i strategijama uvođenja BIM tehnologije u svakodnevnu profesionalnu praksu. Predavanje je bilo i oblik stručnog usavršavanja, pa su sudionici (članovi HKGI Podružnice Rijeka) ostvarili pravo na 2 akademska sata iz stručnog područja, što dodatno potvrđuje njegovu važnost i kvalitetu sadržaja. Ovim predavanjem Građevinski fakultet u Rijeci nastavlja promicati suvremene inženjerske prakse i povezuje studente sa stručnjacima iz realnog sektora, pružajući vrijednu platformu za prijenos znanja i iskustava. Zahvaljujemo svim predavačima i sudionicima, te se veselimo budućim stručnim okupljanjima u organizaciji sa našim dugogodišnjim partnerima.

Skip to content