Molimo Vas da pogledate uputu vezano uz uvrštavanje Erasmus+ projektnih prijedloga na liste za prijave Sveučilišta u Rijeci. Ukoliko prijavljujete projektni prijedlog u sklopu Partnerstva za suradnju unutar aktivnosti određenih novim pravilom potrebno je javiti namjeru prijave projektnog prijedloga putem ispunjenja obrasca na poveznici kako bi Centar za programe EU pratio broj namjera prijave projektnih prijedloga. Kao drugi korak, potrebno je unijeti namjeru prijave projektnog prijedloga u SPAPP sustav. Ukoliko prijavljujete Suradničko partnerstvo u sektoru visokog obrazovanja (KA220-HED) ili bilo koju drugu E+ aktivnost, nije potrebno ispunjavati obrazac na navedenoj poveznici. Namjere prijave projektnog prijedloga potrebno je unijeti samo u SPAPP sustav.
Prezentacija Erasmus+ 2024. informativnog dana
KA2- Extended Reality for Training Green Skills in the
Construction sector (XRGREEN.CON)
Projekt “ Extended Reality for Training Green Skills in the Construction sector” odobren je u okviru Ključne aktivnosti 2: Vocational Education and Training.
XRGREEN.CON ima za cilj promovirati teme kružnog gospodarstva u građevinarstvu, prikazujući primjere, najbolje prakse i učenja kroz obrazovne AR/VR gamificirane simulacije. Projekt će omogućiti zaposlenicima, poslodavcima i dionicima u industriji steći iskustva i prakticirati situacije uživo u virtualnoj simulaciji.
Projekt će provoditi ove glavne aktivnosti:
1) Definicija potrebnih vještina od strane građevinskih trenera u vezi s temama proširene stvarnosti i zaštite okoliša u građevinskom sektoru.
2) Razvoj online i interaktivnog učenja
3) Razvoj virtualnih i proširenih scenarija za pripravnike u sektoru povezano sa zelenim temama
4) Promicanje zelene i digitalne tranzicije putem XR alata u građevinarstvu
Koordinator projekta je Liepajas Valsts tehnikums (Latvia).
Odobren je budžet od 250.000,00 € u trajanju od 24 mjeseca.
Na projektu su održana dva međunarodna projektna sastanka. Prvi sastanak na projektu Extended Reality for Training Green Skills in the Construction sector, održao se u Latviji od 26.03. do 27.03.2024., a drugi smo održali u Rijeci, na Građevinskom fakultetu od 17.09. do 19.09.2024. Na sastanku su prezentirani rezultati provedenog anketiranja ciljnih skupina i dogovoreni slijedeći koraci prema realizaciji novog kurikuluma koji bi uključivao sadržaje za primjenu proširene stvarnosti u poučavanju. Kroz projekt će se razvit 20 XR vježbi za obuku u sektoru građevinarstva, uključujući postupke oporabe otpada, kružnog gospodarenja i recikliranja.
KA2- Exchange of renewable energy harvesting experience in Europe for improving competence of young engineers
Projekt “Exchange of renewable energy harvesting experience in Europe for improving competence of young engineers” odobren je u okviru Ključne aktivnosti 2: Strateška partnerstva za područje odgoja i općeg obrazovanja.
Koordinator projekta je Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci. Cilj projekta je uspostavljanje mreže istraživačkih institucija koje dijele viziju pružanja mladim ljudima razumljivog i aktualnog znanja o metodama skladištenja obnovljivih izvora energije s obzirom na internacionalna iskustva.
Odobren je budžet od 120.000,00 € u trajanju od 30 mjeseci.
KA2 Open GLASSroom
Sveučilište u Rijeci (koje je ovlastilo Građevinski fakultet za provedbu ovog projekta) je zajedno s 5 europskih sveučilišta dobilo 400.000 eura potpore Erasmus+ Cooperation Partnerships za projekt Open GLASSroom. To će nam omogućiti da postavimo i pokrenemo online platformu za edukaciju o dizajnu i inženjeringu stakla, koja je svima dostupna.
Unatoč svojoj popularnosti, staklo se još uvijek smatra visoko specijaliziranim materijalom, koji se rijetko poučava na tehničkim sveučilištima i svakako nije na istoj razini kao materijali koji se češće primjenjuju, kao što su čelik, beton i drvo. Razvijanjem zajedničkog nastavnog plana i programa za staklo usmjerenog budućnosti na temelju doprinosa raznolike međunarodne zajednice stručnjaka za staklo, ovaj Erasmus+ projekt će konsolidirati postojeće znanje i stvoriti sinergiju između studenata, nastavnika, istraživača i stručnjaka u praksi diljem Europe.
Projektni konzorcij uključuje šest europskih sveučilišta – Technische Universität Dresden, Delft University of Technology, Češko tehničko sveučilište u Pragu, Sveučilište u Rijeci, Universitat de Girona, Politecnico di Bari, uz potporu industrijskih partnera – Arup, Permasteelisa Group, Octatube, Bellapart Group, ABT bv, Eckersley O’Callaghan i Međunarodna godina stakla 2022. Prijedlog je razvijen uz financijsku potporu Programa financiranja internacionalizacije TU Dresden.
Zajedno ćemo proizvesti visokokvalitetne obrazovne materijale o dizajnu i inženjerstvu stakla, digitalizirati ih i dijeliti kao otvorene obrazovne resurse (OER) na online platformi otvorenog pristupa – Open GLASSroom. Bavit ćemo se temeljnim temama i temama u nastajanju u istraživanju i inovacijama, uključujući održivost stakla u građevinarstvu. Rezultati projekta dijelit će se izvan našeg konzorcija, potičući aktivno sudjelovanje studenata, predavača, istraživača i stručnjaka iz prakse.
Projekt je započeo 1. studenog 2022. i traje 3 godine.
Open GLASSroom tim:
Francesco Fiorito | Politecnico di Bari
Faidra Oikonomopoulou, Christian Louter, Mauro Overend | TU Delft
Jagoda Cupać, Aline Bergert | TU Dresden
Daniel Trias | Universitat de Girona
Martina Eliášová | CTU Prague
Adriana Bjelanović | University of Rijeka (Faculty of Civil Engineering)
KA2 Building bridges between educational institutions and companies via remote and hybrid internships – The Career Garden
Građevinski fakultet je partner u Erasmus + KA2 projektu „The Career Garden – Building bridges between educational institutions and companies via remote and hybrid internships“, zajedno s još 7 partnera iz 5 zemalja (Francuska, Austrija, Njemačka, Rumunjska, Hrvatska). Voditelj projekta je Institute Francophonia (Nice, France). Projekt je proizašao iz ograničenih mogućnosti obavljanja stručnih praksi u vrijeme pandemije. Razvila se ideja da se uspostave digitalni formati za stručne prakse učenika i studenata stručnog obrazovanja kroz inovativnu digitalnu platformu i višejezični pristup. Razvijeni obrazovni moduli bit će popraćeni standardima osiguravanja kvalitete. Projekt će omogućiti uključivanje studenata našeg stručnog preddiplomskog studija te promovirati europsku i međunarodnu razmjenu. Više informacija o projektu možete pronaći na web stranici i letku.
Prvi međunarodni sastanak partnera na projektu održan je u Nici u organizaciji francuskih partnera u ožujku 2022. Na kick off sastanku partneri su raspravljali o sadržajima i zaduženjima unutar glavnih rezultata projekta i provedbi prijavljenih aktivnosti. Dogovorena su pravila upravljanja projektom i izvještavanja.
Drugi međunarodni sastanak održan je u Rijeci u organiziaciji hrvatskih partnera krajem lipnja 2022. Glavne teme sastanka bile su standardi za platformu i virtualne module stručnih praksi koji će ondje biti postavljeni, elementi upravljanja projektom, diseminacije i vremenskog slijeda aktivnosti.
Treći međunarodni sastanak održan je u prosincu 2022. u Leipzigu u organizaciji njemačkog partnera. Na sastanku je evaluiran prototip virtualnog edukacijskog modula, dogovorene smjernice za izmjene i dopune, prezentirani rezultati analize provedene u pet uključenih zemalja u projektu i dogovoren nastavak rada u razdoblju koje slijedi.
Pozivamo Vas da nam se pridružite na Learning Teaching and Training eventu pod nazivom “Build Your Career Garden” koji se organizira u sklopu projekta od 29. do 31. ožujka 2023. U sklopu ovog događanja možete prisustvovati i predavanjima i radionicama kroz koje ćete imati priliku upoznati se s primjerima i izazovima provođenja stručnih praksi, perspektivama i okvirima današnjeg poučavanja, inovacijama u učenju i poučavanju, doprinosu digitalne transformacije, metodologijama pripreme edukativnih materijala, raspoloživih alata za pripremu digitalnih materijala i drugim temama. Više informacija možete pronaći na letku, a detaljan program događanja nalazi se na poveznici. Prijave su obavezne putem online obrasca do 20.3.2023. Sve materijale s održanog skupa možete pronaći na poveznici.
Četvrti međunarodni sastanak na projektu Career Garden održao se u Grazu od 31. svibnja do 2. lipnja, u organizaciji WIFI Steiermark. Na sastanku su projektni partneri prezentirali iskustva pripreme prvih online modula za stručne prakse, dogovoren je format digitalne izložbe rezultata projekta, konačan design web platforme i obuka za implementaciju modula.
KA2 Strengthening of master curricula in water resources management for the Western Balkans HEIs and stakeholders – SWARM
KA107 – International Credit Mobility between Programme and Partner Countries – Odessa State Academy of Civil Engineering and Architecture – završen