Student info
Natječaj za upis u 1. godinu Doktorskog studija Građevinarstvo u akademskoj godini 2024./2025.
IZMJENE I DOPUNE IZVEDBENOG PLANA NASTAVE AK. GOD. 2023./2024
Raspored sati ak. god. 2023./24.
Upitnik doktorandice i doktorandi
Objavljen je novi pravilnik i novi program doktorskog studija Građevinarstvo, te novi pravilnik i obrasci za praćenje provedbe doktorskih studija na Sveučilištu u Rijeci, kao i nove upute za izradu i opremanje doktorskih radova. Svi akti mogu se pronaći niže na poveznnici Dokumenti, te na poveznici Arhiva.
Online info sesije za DAAD stipendije
Njemačka služba za akademsku razmjenu (Deutscher Akademischer Austauschdienst ili skraćeno DAAD) i ove godine nudi stipendije za doktorat u Njemačkoj. DAAD tim Hrvatska organizira info sesiju za one koji žele doktorirati ili istraživati u Njemačkoj. Uz informacije o doktorskim programima, istraživačkim grupama i mogućnostima financiranja te pregledom DAAD stipendija predviđena je otvorena sesija pitanja i odgovora.
24.10.24. 17h | Doktorski studij i istraživanje u Njemačkoj (na engleskom jeziku) → Link za prijavu
Uz to, organizirana je i online radionica o pisanju motivacijskom pisma jer je dobro motivacijsko pismo ključni dokument za prijavu za stipendiju DAAD-a. Otkrijte kako napisati snažno motivacijsko pismo, koje su najčešće pogreške i kako ih izbjeći.
14.11.24. od 17 do 19 sati | Online radionica o pisanju motivacijskog pisma → Link za prijavu
Više informacija o raznim mogućnostima stipendiranja možete pronaći na društvenim mrežama Instagram i Facebook te u DAAD bazi podataka. Ako imate bilo kakvih pitanja, možete se obratiti na nadine.vollstaedt@daad-lektorat.de.
Pozivamo vas da iskoristite priliku i da se prijavite na 8. međunarodnu doktorsku konferenciju „Joint Doctoral Forum: AI in Academia“, koja će se održati od 28. do 29. studenog 2024. godine na Sveučilištu u Grazu. Svi troškovi smještaja i prijevoza pokriveni i osigurani. Konferencija, koju organizira Sveučilište u Rijeci u suradnji sa Sveučilištima u Grazu i Ljubljani, predstavlja izvanrednu priliku da predstavite svoje radove, proširite svoja istraživačka iskustva te se povežete s kolegama iz različitih akademskih zajednica. Pošaljite sažetke za poster prezentaciju, na engleskom jeziku, ne duži od 250 riječi, uključujući ključne riječi, te vaš životopis. Temama se možete uklopiti u nešto od slijedećeg:
• Rad s umjetnom inteligencijom: Kako umjetna inteligencija mijenja istraživačke prakse u različitim akademskim područjima (vaše istraživanje može koristiti umjetnu inteligenciju, ali ne mora biti izravno vezano uz nju).
• Analiza umjetne inteligencije: Utjecaj umjetne inteligencije na naš svakodnevni život, s primjerima iz posla, umjetnosti, istraživanja i svakodnevnih aktivnosti.
• Teoretiziranje umjetne inteligencije: Teorijski pristupi umjetnoj inteligenciji, uključujući što je i kako djeluje umjetna inteligencija te etička razmatranja vezana uz njezinu primjenu.
Prijave su otvorene do 31. srpnja.
Pozivamo vas na devetu po redu tribinu PhD Career Café koja će se održati u četvrtak, 20. lipnja u 18:00 sati, u Gradskoj knjižnici (Art kvart). Tema ove tribine je „Znanost u eri umjetne inteligencije“, a ideja je u nešto drugačijoj atmosferi razgovarati o umjetnoj inteligenciji koja prožima sve pore društva. Panelisti/ce tribine su:
- prof. dr. sc. Senka Maćešić, prorektorica za digitalizaciju i razvoj Sveučilišta u Rijeci
- prof. dr. sc. Ana Meštrović, Fakultet informatike i digitalnih tehnologija
- izv. prof. dr. sc. Jonatan Lerga, Centar za umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost
- Kristina Host, doktorandica Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija
U sklopu ovogodišnjeg Festivala znanosti, 22. travnja na Građevinskom fakultetu u 16.00 sati, fakultet u suradnji s Uredom za karijere SSC-a, Doktorskom školom i Studentskim zborom Sveučilišta u Rijeci organizira okrugli stol na temu:
Budućnost doktora_ica znanosti: Pomicanje granica izvan tradicionalnih akademskih puteva
Kroz interaktivnu raspravu mladih istraživača_ica, predstavnika_ca visokog obrazovanja i predstavnika_ca gospodarstva i zajednice istražit će se trenutna situacija i mogućnosti profesionalnog razvoja i doprinosa doktoranada_ica izvan akademskog svijeta te će se nastojati odgovoriti na pitanja u nastavku.
Koliko su profesionalni angažmani doktora_ica znanosti izvan akademije zastupljeni i popularni?
Postoje li prilike za doprinos doktora_ica znanosti u razvoju industrije i zajednice?
Razlikuju li se izazovi i prilike za doktore_ice znanosti u Hrvatskoj u odnosu na druge zemlje?
Treba li akademska i šira zajednica posvetiti više pažnje ovim pitanjima i na koji način?
Doktorska škola Sveučilišta u Rijeci u suradnji sa Sveučilišnim savjetovališnim centrom u Rijeci te Studentskim zborom Sveučilišta u Rijeci organizira višednevnu radionicu pod nazivom “Uravnotežena navigacija doktorskim studijem: Razvoj strategija za upravljanje vremenom, stresom i karijerom” koja će se održati od 26. do 28. svibnja 2024. godine u znanstveno-edukacijskom centru Sveučilišta u Rijeci, Palači Moise na otoku Cresu.
Doktorandi će na radionici steći dublje razumijevanje kako integrirati akademske obveze s osobnim i profesionalnim ciljevima te razvijati vještine potrebne za uspješno savladavanje izazova doktorskog studija i ostvarivanje dugoročnog uspjeha u akademskoj i profesionalnoj sferi.
Detaljan program radionice možete pronaći u privitku, a više informacija o prijavama i troškovima sudjelovanja dostupno je na mrežnim stranicama Doktorske škole.
Zbog ograničenog broja sudionika potrebno je izvršiti prijavu putem poveznice. Prijave se zaprimaju do 3. svibnja 2024. godine.
U ime Doktorske škole kao suorganizatora događanja, pozivamo vas na osmu po redu tribinu PhD Career Café koja će se održati u srijedu, 13. ožujka u 19:00 sati, u Café-baru Kampus (Akvarij). Tema ove tribine su „Vještine budućnosti doktora/ica znanosti“, a ideja je u opuštenoj atmosferi razgovarati o kompetencijama koje su ključne za uspjeh doktoranada/ica u akademiji i gospodarstvu, programima doktorskih studija i mogućnostima profesionalnog razvoja mladih istraživača/ica na Sveučilištu u Rijeci. Panelisti/ce tribine su:
- dr. sc. Dejana Golenko, Voditeljica knjižnice, knjižničarska savjetnica, znanstvena suradnica, Pravni fakultet u Rijeci
- Nataša Jakominić Marot, MBA, Rukovoditeljica Sveučilišnog centra za istraživanje i inovacije
- Prof. dr. sc. Marina Šantić, dipl. sanit. ing., Prodekanica za znanstvenoistraživačku djelatnost, Medicinski fakultet u Rijeci
- Aleksandar Šušnjar, mag. phil. et philol., Voditelj Ureda za institucijska istraživanja, razvoj kvalitete i članstva u EU mrežama
Obrazac za prijavu sudjelovanja na tribini dostupan je na poveznici, a prijaviti se možete najkasnije do utorka, 12. ožujka 2024. godine u 15:00 sati.
Zaklada Sveučilišta u Rijeci u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci i Studentskim zborom Sveučilišta u Rijeci raspisala je natječaj Fonda Prometej u svrhu unapređenja znanstveno-istraživačke djelatnosti studenata doktorskih studija Sveučilišta u Rijeci, odnosno provedbe znanstveno-istraživačkih projekata u svrhu stjecanja doktorata. Fond je otvoren za sve studente doktorskih studija Sveučilišta u Rijeci.
Fond je kontinuirano otvoren za prijavu u provedbenoj godini do 1. prosinca 2024., odnosno do iskorištenja sredstava. Prijave i prateća dokumentacija dostavljaju se putem Zakladinog e-sustava prijava. Više informacija možete pronaći na poveznici.
Sveučilište u Rijeci – Doktorska škola, Zaklada Sveučilišta u Rijeci i Centar za napredno računanje i modeliranje Sveučilišta u Rijeci organiziraju radionicu za doktorande i postdoktorande „Ulazak u svijet superračunala – pristup i korištenje Bure“.
Radionica će se održati 16. veljače 2024. godine u vremenu od 10:00-14:00 sati, u informatičkoj učionici Centra za napredno računanje i modeliranje (6. kat, učionica 608), , Radmile Matejčić 2 (Kampus, zgrada Odjela).
Pozivam vas da se prijavite na 7. međunarodnu konferenciju za doktorande koja će se održati na Građevinskom fakultetu u Rijeci, a u organizaciji Sveučilišta u Rijeci, Sveučilišta u Grazu i Sveučilišta u Ljubljani. Konferencija će okupiti doktorande iz različitih područja znanosti, pod zajedničkom temom Sustainability in Research/Science and Doctoral Education.
Pozivamo vas na radionicu pod naslovom “Radionica o znanstvenim informacijama za doktorande Građevinskog fakulteta u Rijeci” koja će se održati u utorak 13.6.2023., na Građevinskom fakultetu u dvorani G-213, od 8:30 do 10 sati. Radionicu su pripremili i održat će je izv. prof. dr.sc. Ivan Marović i voditelj knjižnice Filip Horvat. Glavna motivacija radionice je približiti pretraživanje znanstvenih informacija mladim istraživačima, ali i svima drugima u nekoj višoj fazi istraživanja.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Republici Hrvatskoj u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te Agencijom za mobilnost i programe Europske unije objavila je natječaj za stipendije programa Hubert H. Humphrey za akademsku godinu 2024./2025, rok 31.5.2023.
Doktorska škola Sveučilišta u Rijeci u suradnji saZakladom Sveučilišta u Rijeci te Veleučilištem Edward Bernaysorganizira višednevnu radionicu pod nazivom “Naučimo uspješno komunicirati znanost” koja će se održati od 21. do 23. svibnja 2023. godine u Palači Moise na Cresu. Radionica je namijenjena trenutnim poslijediplomskim sveučilišnim (doktorskim) studentima Sveučilišta u Rijeci.
Na radionici ćete naučiti što znači diseminirati, a što komunicirati znanost, zašto je važno planirati komunikaciju, kako i uz koje alate uspješno predstaviti svoj znanstveni projekt i sl., ali i imati priliku unaprijediti vještine javnog nastupanja u medijima, kroz praktičnu radionicu.
Detaljan radni program radionice možete pronaći na poveznici, a više informacija o prijavama i troškovima sudjelovanja dostupno je na mrežnim stranicama Doktorske škole.Pozivamo sve zainteresirane doktorande/ice Sveučilišta u Rijeci da se putem online obrasca prijave za sudjelovanje do 27. travnja 2023. godine do 10h.
Pozivamo vas na online radionicu “Kako formirati i voditi grupe za pisanje?” koja će se održati 10.05. i 17.05. (srijeda) od 14:00 do 15:30. Radionica je namijenjena trenutnim doktorandima i doktorandicama Sveučilišta u Rijeci, a broj sudionika ograničen je na 20. Prijave su otvorene do 30.04., a vrše se putem poveznice: https://forms.gle/hTmLGH4vQekiy9SP9.
Radionicu vodi Katarina Damčević, doktorandica i mlađi istraživač na Odsjeku za semiotiku pri Sveučilištu u Tartuu u Estoniji. U doktoratu se bavi semiotikom govora mržnje i kontroverznih simbola u (post)konfliktnim društvima. Za eventualna pitanja možete se obratiti kolegici Damčević na email: katarina.damcevic@ut.ee.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za mobilnost i programe EU-a i Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u RH objavljuju natječaj za stipendije programa Fulbright u akademskoj godini 2024./2025.:
1. Stipendije za prijedoktorska istraživanja u trajanju od dva semestra (9 mjeseci).
2. Stipendije za poslijedoktorska istraživanja u trajanju od jednog ili dva semestra (od 4 do 9 mjeseci).
Više informacija možete pročitati na slijedećem linku.
Putem Natječaja za dodjelu stipendija Vlade Francuske Republike za studij i stručno usavršavanje, za sva znanstvena područja, dodjeljuju se stipendije u dvije kategorije:
- stipendije u trajanju od deset (10) mjeseci za jednogodišnji diplomski ili poslijediplomski studij svih znanstvenih područja.
- stipendije za diplomsko ili poslijediplomsko stručno usavršavanje u trajanju od jednog (1) mjeseca.
Rok za prijave je do 15. travnja 2023., a detaljnije informacije o uvjetima prijave dostupne su na poveznici.
Za sve pojedinosti i dodatne informacije o natječaju možete se obratiti Agenciji za mobilnost i programe Europske unije na adresu elektroničke pošte: bilaterala@ampeu.hr ili na broj telefona: 01/5005 955 te u Espace Campus France Croatie (Ul. Petra Preradovića 5, Zagreb) na tel.: 01/48 83 570 ili adresu elektroničke pošte: zagreb@campusfrance.org.
Na poveznici možete pronaći informacije o održavanju jednodnevne jezične radionice o akademskom pisanju “Kako urediti svoje akademske tekstove kao neizvorni govornik” koja će se održati 16. siječnja 2023. u okviru aktivnosti europske mreže sveučilišta YUFE.
Radionica je namijenjena doktorandima te istraživačima koji su na samom početku karijere.
Na radionici će putem interaktivnih grupnih aktivnosti biti moguće steći nove vještine uređivanja i lekture tekstova kako bi sudionici poboljšali stil, koheziju, jasnoću i interpunkciju svojih znanstvenih i drugih radova. Radionica će ujedno pružiti i informacije o tome kako bolje pripremiti svoj rad za objavljivanje ili recenziju.
Prijave se otvaraju 19. prosinca 2022. u 0:00h i traju do 8. siječnja 2023. do 23:59h.
Više informacija dostupno je na mrežnim stranicama YUFE virtualnog kampusa, a za sva dodatna pitanja moguće je obratiti se kontakt osobi, gđi Charlotte Simmat na mail adresu charlotte.simmat@vw.uni-bremen.de.
Doktorska škola, Ured za karijere Sveučilišnog savjetovališnog centra i Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci organiziraju tribinu PhD Career Café namijenjenu razmjeni iskustava te upoznavanju studenata poslijediplomskih sveučilišnih (doktorskih) studija svih sastavnica riječkog Sveučilišta s različitim mogućnostima vezanim uz razvoj karijere u akademskom i neakademskom okruženju.
Naziv četvrtog PhD Career Café-a je „Doktori/ce znanosti izvan akademske zajednice – prepoznajemo li prilike?“, a ideja je da u opuštenoj atmosferi razgovaramo o zapošljavanju, profesionalnim mogućnostima, izazovima te potencijalnom doprinosu dokotora/ica znanosti u gospodarstvu i zajednici.
Panelisti tribine su:
- prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica, UNIRI,
- prof. dr. sc. Viktor Peršić, Thalassotherapia Opatija,
- Boris Golob, STEPRI,
- Goran Palčevski dr. med., Grad Rijeka,
- Marijan Lorencin, CEO AITAC d.o.o.
Tribina će se održati u četvrtak 08. prosinca u 19:00 sati, u Café-baru Start, u zgradi Znanstveno- tehnologijskog parka STEPRI (Ulica Radmile Matejčić 10), a moderirat će ju Predstojnik Doktorske škole prof. dr. sc. Igor Prpić, dr. med. i koordinator Ureda za karijere prof. dr. sc. Zoran Sušanj. Planirano trajanje tribine je 2 sata.
Broj sudionika je ograničen, a prijaviti se možete najkasnije do utorka 6. prosinca 2022. godine putem poveznice.
Prijava za upis na Studij provodi se na temelju javnog natječaja koji raspisuje Fakultetsko vijeće. Uvjeti za upis na studij, dokumentacija potrebna za prijavu na studij, te način odabira pristupnika za upis definirani su Pravilnikom. Za prijavu na Studij preduvjet je završeni sveučilišni diplomski studij na kojem je kandidat postigao 300 ECTS bodova uključujući i preddiplomski ciklus na nekom od građevinskih fakulteta ili završen drugi sveučilišni diplomski studij ukoliko je u nastavnom programu toga studija udio stečenih kompetencija iz polja drugih temeljnih tehničkih znanosti ekvivalentan tome udjelu na studiju građevinarstva, što na temelju dodatka diplomi utvrđuje Odbor za doktorski studij i povjerenstva i odbori fakulteta nadležni za poslijediplomski studij i akademsko vrednovanje i vrednovanje razdoblja studija. Više o upisima možete pročitati u Pravilniku studija (članak 5.-10.).
Najava upisa u 1. godinu poslijediplomskog sveučilišnog studija Građevinarstvo u ak. godinu 2022./23. na jesen 2022. godine (za više info pogledati na upisi).
Rezultati natječaja za upis u 1. godinu studija ak.god. 2022./23.
Objavljen je poziv Alps-Adriatic Scientific Award na koji se između ostalog mogu prijaviti doktoranti s institucija u regiji Alpe-Jadran, koji su napisali doktorski rad s temom problematike regije Alpe-Jadran. Prijave su moguće do 30. studenog, a više detalja pročitajte u prilogu.
IEEE Studentski ogranak Sveučilišta u Rijeci poziva sve zainteresirane na konferenciju Women in Engineering 11. i 12. Studenog 2022. te konferenciji prethodeće radionice 4. Studenog 2022.
Zahvaljujući pokroviteljstvu Riječke razvojne agencije Porin, radionice u sklopu WIE besplatne su za sve zainteresirane studentice i studente. Radionice će se održati 4. studenog u proizvodnom parku Torpedo te se fokusiraju na tzv. meke vještine (eng. soft skills), koje su iznimno bitne na radu na projektima, bilo akademskim ili poslovnim. Za sudjelovanje na radionicama potrebna je prijava putem linka, na kojem se nalazi i raspored: https://forms.gle/141yspPbpb8vGxEF9
11. i 12. studenog na Tehničkom fakultetu će uslijediti dvodnevna konferencija na kojoj ćete moći čuti o aktualnim temama u znanosti i industriji od naših kolegica sadašnjih i budućih inženjerki. Ideja konferencije je pružiti platformu istaknutim inženjerkama iz akademske i poslovne zajednice te kompanijama kod kojih prepoznajemo društveno dobre prakse. Raspored i predavači bit će naknadno objavljeni, a teme će pokrivati razna područja – od studiranja, preko robotike pa do umjetne inteligencije. Prisustvovanje konferenciji je slobodno i besplatno za sve, a radi bolje organizacije te mogućnost posjete Muzeju grada Rijeke i networking ručka vas molimo da se prijavite na istu putem linka: https://forms.gle/ypshptSAm2FdpzkU7 .
Zaklada Sveučilišta u Rijeci u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci i Studentski zborom Sveučilišta u Rijeci raspisuju natječaj Fonda Prometej u svrhu unapređenja znanstveno-istraživačke djelatnosti studenata poslijediplomskih sveučilišnih (doktorskih) studija Sveučilišta u Rijeci, odnosno provedbe znanstveno-istraživačkih projekata u svrhu stjecanja doktorata. Fond je otvoren za sve studente poslijediplomskih sveučilišnih (doktorskih) studija Sveučilišta u Rijeci.
Fond je kontinuirano otvoren za prijavu u provedbenoj godini do 1. prosinca 2022., odnosno do iskorištenja sredstava. Prijave i prateća dokumentacija dostavljaju se putem Zakladinog e-sustava prijava (www.zaklada.uniri.hr/epp). Prijave nije potrebno slati zemaljskom poštom. Na sljedećim poveznicama dostupna je natječajna dokumentacija – Tekst natječaja, Upute za prijavitelje, te obvezni obrasci za prijavu.
Za sve nejasnoće i upite slobodno se obratite na e-mail zaklada@uniri.hr.
Na Kampusu Sveučilišta u Rijeci u Akvariju, Studentski centar Rijeka, Radmile Matejčić 5, Rijeka, 25. listopada s početkom u 12:00 sati organizirano je zanimljivo predstavljanje Zaklade Alexander von Humboldt pod nazivom IZVRSNOST POVEZUJE, na kojem će nas s radom Zaklade upoznati predstavnici Kluba HR humboldtovaca.
Zaklada Alexander von Humboldt izuzetno je ugledna njemačka udruga, koja godišnje dodjeljuje više od 700 stipendija i nagrada te je aktivna u 140 zemalja te okuplja izvrsne znanstvenike s kojima ostaje u trajnom kontaktu. Od posebnog interesa su Humboldt Research Fellowships.
koji su na raspolaganju postdoktorantima i iskusnim znanstvenicima pa stoga molim da o ovom predstavljanju obavijestite i vaše doktorske studente, naročito one pri završetku studija.
Svi zainteresirani za prisustvovanje predstavljanju mole se da se prijave na poveznici.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Agencija za mobilnost i programe Europske unije, u suradnji s Veleposlanstvom Švicarske Konfederacije u Republici Hrvatskoj, pozivaju na podnošenje prijava za jednogodišnje stipendije Švicarske Konfederacije u akademskoj godini 2023./2024. Izmeđuostalog, raspisani su natječaji za
- stipendije za doktorske studije, namijenjene su diplomiranim (MA) kandidatima;
- stipendije za poslijedoktorske studije, namijenjene su kandidatima koji su stekli ili će steći akademski stupanj doktora znanosti u razdoblju između 31. prosinca 2019. i 31. srpnja 2023. godine
Više informacija možete pročitati na stranicama na https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/natjecaji-196/stipendije-svicarske-konfederacije-u-akademskoj-godini-2023-2024/5030
Doktorska škola Sveučilišta u Rijeci, Sveučilište u Grazu i Sveučilište u Ljubljani organiziraju 6. međunarodnu doktorsku ljetnu školu pod nazivom „Digitalisation in science and society“ koja će se održati od 27. do 28. listopada 2022. na Sveučilištu u Ljubljani. Doktorska konferencija ima za cilj raspravu o digitalizaciji u najširem smislu.
Dobrodošli su sažetci koji raspravljaju, ali nisu ograničeni na sljedeće teme: tehničke mogućnosti digitalnih tehnologija, digitalna istraživačka infrastruktura, istraživanje velikih podataka, umjetna inteligencija, digitalizacija u znanostima o životu, digitalno inženjerstvo, digitalizacija u pravu, digitalna humanistika, digitalna umjetnost, digitalizacija u obrazovanju, digitalizacija u upravljanju, etička uporaba digitalnih tehnologija, ograničenja i zamke digitalnih tehnologija, utjecaj digitalizacije na čovjeka i društvo, otvorena znanost.
Pozivamo doktorande iz svih područja istraživanja da pošalju svoje sažetke za 20-minutna usmena izlaganja. Sažetak mora sadržavati naslov, ime(na) autora, kratki narativni životopis i sažetak dizajna istraživanja i nalaza. Sažetak i životopis trebaju biti na engleskom jeziku te svaki od njih su ograničeni na 250 riječi.
Dodatna pitanja i/ili svoju prijavu pošaljete u word dokumentu do 15. rujna 2022. na doktorska@uniri.hr.
Doktorska škola Sveučilišta u Rijeci zajedno sa Zakladom Sveučilišta u Rijeci i Odjelom za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci organizira radionicu pod nazivom Akademsko pisanje koja će se održati od 2. do 4. listopada 2022. godine u znanstveno-edukacijskom centru Sveučilišta u Rijeci, Palači Moise na otoku Cresu.
Radionica je namijenjena poslijediplomskim sveučilišnim (doktorskim) studentima Sveučilišta u Rijeci i početnicima postdoktorandima.
Središnje teme radionice su:
- Što je akademsko pisanje?
- Stil, jezik, jasnoća i organizacija tekstova
- Izdavaštvo, recenzije
- Suočavanje s kritikom i promicanje rada
Detaljan program možete pronaći u privitku.
Zbog ograničenog broja sudionika potrebno je izvršiti prijavu putem poveznice. Rok za prijavu ističe u ponedjeljak, 19. rujna u 16:00 sati.
Otvoren je poziv na međunarodnu doktorsku ljetnu škoua „Digitalisation in science and society“ koja ima za cilj raspravu o digitalizaciji u najširem smislu. Pozivamo doktorande iz svih područja istraživanja da pošalju svoje sažetke za 20-minutna usmena izlaganja najkasnije do 15. rujna 2022. na doktorska@uniri.hr. Za doktorande Sveučilišta u Rijeci nema kotizacije, te će biti pokriveni troškovi smještaja. Više informacija na stranici.
Razvoj snažnih prenosivih vještina doprinosi zapošljivosti doktorskih i mladih istraživača, poboljšava njihove istraživačke projekte i olakšava komunikaciju o značaju istraživanja široj publici. Pozivamo vas da se prijavite na ljetnu školu (22. – 26. kolovoza 2022. godine.) organiziranu oko pet tematskih područja koje je YERUN identificirao kao ključne teme (socijalna uključenost, otvoreno obrazovanje, tehnologija, digitalno učenje te otvorena znanost). Cilj je omogućiti jedinstveno međunarodno, međusektorsko i interdisciplinarno okruženje, te doprinijeti predlaganju rješenja za velike društvene izazove.
Više informacija o ljetnoj školi možete pronaći na mrežnim stranicama.
Treći po redu PhD Career Café organizira se u sklopu Student Day Festivala, a tema je međusobna podrška doktoranada odnosno “Doktorandi za doktorande”. Na tribini će vlastita očekivanja, iskustva i izazove s kojima su se susreli kao polaznici doktorskih studija na Sveučilištu u Rijeci predstaviti: Nadja Čekolj (FFRI), Ivana Kolić (MEDRI), Bepo Schira (GRADRI) i Tatjana Špoljarić (FMTU).
Predstavljanju iskustava i raspravi u opuštenom okruženju prethodit će predavanje dr. sc. Ivane Miočić (FFRI) pod nazivom “Iskustva mladih znanstvenika na visokim učilištima – što pokazuju istraživanja?”
Tribina će se održati u srijedu 08. lipnja u 19:00 sati, na Kampusu, iza zgrade Akademije primijenjenih umjetnosti,amoderirat će ju Prorektor za strateške projekte prof. dr. sc. Saša Zelenika i voditeljica Ureda za karijere SSC-a Nikoleta Zubić. Planirano trajanje tribine je 2 sata.
Prijave na tribinu su obavezne, a prijaviti se možete putem obrasca, najkasnije do utorka 07. lipnja 2022. godine.
Skupina doktoranada, organizirala je virtualni prostor za suradnju tijekom pisanja disertacije i podršku na putu do doktorata te pozivaju na Zoom susrete doktoranada koji se održavaju po unaprijed definiranom rasporedu termina. Primarni cilj je osigurati strukturirano vrijeme za rad na doktoratu. Osim toga, Zoom susreti mogu biti korisni za poticanje koncentracije, motivacije i fokusa prilikom rada, kao i za pružanje međusobne podrške, dijeljenje iskustava i korisnih informacija vezanih uz pisanje, metodologiju, istraživanja i ostalih potencijalnih izazova s kojima se doktorandi suočavaju. Više u pozivu.
Ministarstvo obrazovanja, kulture, sporta, znanosti i tehnologije (MEXT) Japana nudi stipendije međunarodnim studentima koji žele studirati na poslijediplomskim studijima na japanskim sveučilištima kao istraživači (bilo redoviti studenti ili neredovni studenti) pod japanskom vladom (MEXT) Program stipendija.
Više o programu i prijavi možete pronaći na poveznici.
U sklopu projekta DIOSI (Developing and Implementing hands-on training on Open Science and Open Innovation for Early Career Researchers) Sveučilište u Rijeci i Step Ri znanstveno-tehnologijski park organiziraju trening za istraživače u ranoj fazi karijere (polaznike doktorskih studija) na temu: Inovacije i stvaranje vrijednosti u znanosti.
Trening će se održati od 13. do 14. lipnja, od 9 do 17 sati, u prostorijama STEP RI znanstveno – tehnologijskog parka Sveučilišta u Rijeci. Prijave su otvorene do 27. svibnja 2022. godine putem obrasca.
Objavljen je poziv za dostavu sažetaka za doktorski kongres My first conference 2022, koji će se 22. rujna 2022. godine održati na Građevinskom fakultetu u Rijeci, u organizaciji Pomorskog, Tehničkog i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Ovaj događaj je namijenjen svim doktorskim studentima te donosi priliku prezentiranja dosadašnjih istraživačkih aktivnosti, ali i stjecanja novih poznanstva iz sličnog ili istog stručnog okruženja. Prijaviti se možete putem web stranice kongresa.
U suradnji Doktorske škole Sveučilišta u Rijeci i Centra za napredne jugoistočne studije Sveučilišta u Rijeci organiziramo radionicu pod nazivom Znanost i komunikacija koja će se održati od 13. do 14. svibnja 2022. godine u Palači Moise na Cresu koja je namijenjena trenutnim poslijediplomskim sveučilišnim (doktorskim) studentima Sveučilišta u Rijeci. Središnje teme radionice su: odgovorna znanost, komunikacija u znanosti, prezentacijske vještine, upravljanje znanstvenom karijerom.
Sveučilište u Grazu objavilo je Poziv za istraživačke boravke studenata magistarskih i doktorskih studija unutar “Go Styria” programa školarina. Preduvjeti za prijavu su:
- Provjera prihvatljivosti kandidature putem službenih mrežnih stranica Programa;
- Sudjelovanje na informativnim događajima (17. 3. ili 12. 4. u 13h);
- Predaja relevantne dokumentacije na temelju koje će prijaviteljima biti omogućen pristup e-platformi (do 19.4.).
Rok za prijave je 25. travanj 2022. godine u 13 sati, a više informacija o objavljenom Pozivu je dostupno na mrežnim stranicama Sveučilišta u Grazu
Podrška Sveučilišne knjižnice Rijeka doktorskim studentima.
Zaklada Sveučilišta u Rijeci u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci i Studentski zborom Sveučilišta u Rijeci raspisuju natječaj Fonda Prometej u svrhu unapređenja znanstveno-istraživačke djelatnosti studenata poslijediplomskih sveučilišnih (doktorskih) studija Sveučilišta u Rijeci, odnosno provedbe znanstveno-istraživačkih projekata u svrhu stjecanja doktorata. Fond je kontinuirano otvoren za prijavu u provedbenoj godini do 1. prosinca 2022., odnosno do iskorištenja sredstava za sve studente poslijediplomskih sveučilišnih (doktorskih) studija Sveučilišta u Rijeci.
Ponuda stipendija DAAD-a.
Doktorska škola, Ured za karijere Sveučilišnog savjetovališnog centra i Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci organiziraju tribinu PhD Career Café namijenjenu razmjeni iskustava te upoznavanju studenata poslijediplomskih sveučilišnih (doktorskih) studija svih sastavnica riječkog Sveučilišta s različitim mogućnostima vezanim uz razvoj karijere u akademskom i neakademskom okruženju. Posebna tema tribine je Mentorstvo na doktorskim studijima i unaprjeđenje njegove kvalitete. Na tribini će vlastita očekivanja, iskustva i izazove s kojima su se susreli u ulozi menotra/ice na doktorskom studiju predstaviti: prof. dr. sc. Sanja Barić, izv. prof. dr. sc. Sanja Bojanić, prof. dr. sc. Gordan Jelenić i prof. dr. sc. Alen Ružić.
Tribina će se održati u srijedu 23. ožujka u 19:00 sati u Café-baru Kampus (Akvarij), a moderirat će ju Predstojnik Doktorske škole prof. dr. sc. Igor Prpić, dr. med. i koordinator Ureda za karijere prof. dr. sc. Zoran Sušanj.
Akademski stupanj
- doktor tehničkih znanosti
Završetak studija i stečene kompetencije
Studij završava uspješno položenim ispitima, zadovoljenim svim drugim obvezama Studija te uspješnom izradom i javnom obranom doktorskog rada pred Povjerenstvom za obranu doktorskog rada. Završetkom studija stječe se najmanje 180 ECTS bodova.
Završetkom studija student postaje doktorom/doktoricom tehničkih znanosti i stječe sljedeće kompetencije:
- provođenje istraživačkog rada primjenom znanstvene metodologije
- provođenje istraživačkog rada u duhu opće prihvaćene istraživačke etike
- samostalan napredan znanstvenoistraživački i stručni rad u modeliranju, proračunavanju, analizi i projektiranju sustava u određenim znanstvenim granama
- sposobnost i znanje za rješavanje specifičnih problema na interdisciplinaran način, posebno u kontekstu međuodnosa graditeljskih zahvata, sustava i njihova okruženja
- provođenje kritičke analize, ocjene i sinteze novih i kompleksnih koncepata
- primjena rezultata u kontekstu različitom od onoga u kojem su dobiveni
- razvoj novih metodoloških postupaka
- kritička procjena vlastitoga istraživačkog rada i istraživačkog rada drugih
- sposobnost prezentiranja vlastitog rada
- prijenos znanja na pedagoški način
- vođenje rasprave s logičkim argumentiranjem pozitivnih znanstvenih činjenica (vezanim uz informacije, ideje, izazove, moguća rješenja)
- vođenje istraživačkih aktivnosti
- daljnji samostalan razvoj i unapređenje u domeni istraživanja, planiranja, projektiranja, izvođenja te upravljanja najsloženijim graditeljskim zahvatima i uz njih vezanim sustavima
- promicanje tehnološkog napretka u društvu baziranom na znanju
- samostalno djelovanje unutar akademske zajednice
Nastavnici
ŽIVOTOPIS NASTAVNIKA NA STUDIJU
* vanjski suradnici
Dokumenti
- Pravilnik o doktorskom studiju Građevinarstvo
- ORDINANCE ON DOCTORAL STUDY PROGRAM IN CIVIL ENGINEERING 2023
- Nastavni plan i program doktorskog studija Građevinarstvo 2023
- CURRICULUM OF THE POSTGRADUATE UNIVERSITY STUDY IN CIVIL ENGINEERING 2023
- Pravilnik o doktorskim studijima Sveučilišta u Rijeci 2024
- Upute za izradu i opremanje doktorskih radova Sveučilišta u Rijeci
- Etički kodeks Sveučilišta u Rijeci
- Europska povelja za istraživače i Kodeks o zapošljavanju istraživača
- Obrasci uz Pravilnik o doktorskim studijima Sveučilišta u Rijeci (29. veljače 2024.)
- Minimalni kriteriji za odabir mentora na poslijediplomskim sveučilišnim studijima Sveučilišta u Rijeci
Obrasci– prilozi iz Pravilnika o doktorskom studiju Građevinarstvo
Odbor za doktorski studij
- izv. prof. dr. sc. Sanja Dugonjić Jovančević, predsjednica
- izv. prof. dr. sc. Neira Torić Malić, članica
- prof. dr. sc. Željko Arbanas, član
- izv. prof. dr. sc. Leo Škec, član
- prof. dr. sc. Nevenka Ožanić, članica
- prof. dr. sc. Davor Grandić, član
- Katarina Tutić, mag. ing. aedif., članica
Arhiva
- REGULATIONS ON POSTGRADUATE UNIVERSITY (DOCTORAL) STUDY PROGRAMMES OF THE UNIVERSITY OF RIJEKA
- Odluka o izmjeni Pravilnika o poslijediplomskom sveučilišnom studiju Građevinarstvo 2022.
- Pravilnik o poslijediplomskom studiju Građevinarstvo 2021
- Ordinance on Postgraduate University Study in Civil Engineering 2021
- Pravilnik o poslijediplomskom sveučilišnom studiju Građevinarstvo_2018
- Pravilnik o poslijediplomskom sveučilišnom studiju Građevinarstvo_2017
- Pravilnik o poslijediplomskom sveučilišnom studiju Građevinarstvo_2013
- Pravilnik o poslijediplomskom sveučilišnom studiju Građevinarstvo_2009
- Program poslijediplomskoga sveučilišnog studija Građevinarstvo 2020
- CURRICULUM OF THE POSTGRADUATE UNIVERSITY STUDY IN CIVIL ENGINEERING 2020
- Program poslijediplomskog studija_2017
- Program poslijediplomskog studija_2013
- Program poslijediplomskog studija_2009
- Program poslijediplomskog studija_2005